![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh4hWFTHVtEPwDA0-9Na0jXTUFKX3FFHBerhyyQmGA-mS7G2h84oeFVIBAEGv2fOnMTYZiSfgZPjuFYSr-KwGmKmfqvNukho6HHWXBqC2R3Eg5r8RVzMKMYXFlg-9HRRbSUcXRN99fMxcM-/s16000/1.jpg)
Μια σειρά φουτουριστικών εικόνων από τον Jean-Marc Côté και άλλους καλλιτέχνες που εκδόθηκαν στη Γαλλία το 1899, το 1900, το 1901 και το 1910. Αρχικά ως καρτ-ποστάλ, οι εικόνες απεικόνιζαν τον κόσμο, όπως φανταζόταν ότι θα ήταν στο μακρινό έτος του 2000.
Υπάρχουν τουλάχιστον 87 κάρτες γνωστές που έχουν δημιουργηθεί από διάφορους Γάλλους καλλιτέχνες. Η πρώτη σειρά παράχθηκε για την Παγκόσμια Έκθεση του 1900 στο Παρίσι. Λόγω οικονομικών δυσκολιών, οι κάρτες του Jean-Marc Côté δεν διανεμήθηκαν ποτέ και εμφανίστηκαν πολλά χρόνια αργότερα, όταν ο συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας Isaac Asimov τις δημοσίευσε το 1986, στο βιβλίο του Futuredays: A Nineteenth Century Vision of the Year 2000.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου