«Ο Ρόμπερτ Κάπα είπε κάποτε« Αν οι φωτογραφίες σου δεν είναι αρκετά καλές, δεν είσαι αρκετά κοντά ». Ο Gellings αποδέχεται το απόσπασμα ως πρόκληση, έχοντας τη Νέα Υόρκη και τον κατακόρυφο χαρακτήρα της ως το τέλειο σκηνικό. «Πάντα μου άρεσε να φωτογραφίζω τις ήσυχες στιγμές της πολυσύχναστης μητρόπολης».
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiyKkGM0EpD_cHAcgNqAkd3kMEjRamewCU0n3iXB19PVOGL76Q9IJWoaBXuGwGirtu_4kVsW9H2bjcZkcQICrSxHhlN9X3uRpv-dmG72RV6iZteKb_5o7IJ7cI_69nj2Fi2AKRUtJwXI_k/w541-h304/NYC-8.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiyKkGM0EpD_cHAcgNqAkd3kMEjRamewCU0n3iXB19PVOGL76Q9IJWoaBXuGwGirtu_4kVsW9H2bjcZkcQICrSxHhlN9X3uRpv-dmG72RV6iZteKb_5o7IJ7cI_69nj2Fi2AKRUtJwXI_k/w541-h304/NYC-8.jpg)
Το Μανχάταν είναι μια από τις πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές του κόσμου (73.000 κάτοικοι ανά τετραγωνικό μίλι) και όπως λέει ο Gellings «υπάρχει ανωνυμία και μοναξιά, περπατώντας στους δρόμους και προσπαθώ να το μεταφέρω στις φωτογραφίες μου». «Πάντα προσπαθούσα να κάνω τα πράγματα διαφορετικά. Πιστεύω ότι αυτός είναι ο σκοπός της τέχνης».
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου